Zadania i działalność Komitetu ds. Kontroli w Zamówieniach Publicznych
W toku działania systemu zamówień publicznych, praktycznego stosowania normujących go przepisów oraz wyzwań, z jakimi mierzą się jego uczestnicy, istotne znaczenie ma kontrola udzielanych zamówień, a także prowadzące ją organy.
Zamawiający w swoich działaniach muszą uwzględnić fakt, że będą one ocenione przez instytucje kontrolne. Zadają też sobie pytanie, jak ich decyzje zostaną w tym procesie zrewidowane, co często ma przeważające znaczenie w wyborze ścieżki postępowania. Z drugiej strony same organy kontroli stoją przed trudnym zadaniem wzięcia pod uwagę nie tylko regulacji materialnych Pzp, ale również innych aktów prawnych związanych np. z wydatkowaniem środków publicznych czy zasad wynikających z prawa unijnego, a także regulacji opisujących proces ich organizacji i metodyki prowadzenia kontroli.
ROLA KOMITETU ds. KONTROLI
Komitet do spraw kontroli w zamówieniach publicznych ma za zadanie wypracowywać rozwiązania, które wpłyną pozytywnie na działalność obu wskazanych grup.
Dla zamawiających niezwykle istotna jest pewność co do istniejących możliwości i przewidywalność decyzji organu kontrolującego dane postępowanie. Podmiotom prowadzącym postępowania zależy szczególnie na tym, aby interpretacja przepisów ustawy nie była polem niepewności związanej z daleko idącymi różnicami w rozumieniu normy prawnej, która z nich wynika. Praktycy zamówień dużo czasu w swojej pracy, ale także w trakcie szkoleń, konferencji, warsztatów poświęcają na kwestie rozumienia przepisów i ich praktycznego stosowania. (…)
Poza tym w artykule:
- ZADANIA I SKŁAD KOMITETU
- DZIAŁANIA KOMITETU
- PODSUMOWANIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.