Zakończenie umowy o PPP
Zakończenie umowy o PPP może nastąpić zgodnie z okresem jej obowiązywania lub przed terminem jej obowiązywania. W postępowaniu dotyczącym obydwu tych możliwości występują istotne różnice.
ZAKOŃCZENIE UMOWY O PPP ZGODNIE Z OKRESEM JEJ OBOWIĄZYWANIA
Umowy o PPP są zawierane na określony okres. Po jego upływie partner prywatny zaprzestaje świadczenia usługi publicznej i przekazuje infrastrukturę publiczną podmiotowi publicznemu – stronie umowy o PPP. Podmiot publiczny, odpowiednio wcześnie przed zakończeniem umowy o PPP (zakłada się, że właściwym okresem są trzy lata przed przekazaniem infrastruktury) powinien podjąć określone działania aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji i zbędnych kosztów w okresie przejściowym, a przede wszystkim aby zapewnić nieprzerwane świadczenie usług publicznych.
W pewnym stopniu działania podmiotu publicznego będą zależały od strategicznych decyzji dotyczących dalszego postępowania dotyczącego infrastruktury publicznej. Możliwe opcje obejmują:
- Samodzielne zapewnienie ciągłości świadczenia usług publicznych. Opcja ta wymaga posiadania odpowiednich zasobów ludzkich, know-how, środków na remonty i ewentualne modernizacje. W niektórych sektorach, takich jak sektor portowy, opcja ta nie jest możliwa;
- Postępowanie na wybór operatora, kontynuującego świadczenie usług. Wymagane są środki publiczne na remonty i modernizacje oraz na płatności na rzecz operatora; (…)
Poza tym w artykule:
- ZAKOŃCZENIE UMOWY O PPP PRZED TERMINEM
- ZAKOŃCZENIE UMOWY O PPP
- ROZWIĄZANIE UMOWY O PPP NA ROZBUDOWĘ I UTRZYMANIE METRA W LONDYNIE
- SYTUACJA W POLSCE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.