Kontrola udzielania zamówień
Łączna wartość zamówień objętych kontrolą Prezesa Urzędu w 2012 r. była niższa o ok. 34 mld zł od wartości zamówień skontrolowanych w 2011r. i o ok. 40 mld zł od wartości zamówień skontrolowanych w 2010 r.
Zamawiający naruszają przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych przede wszystkim poprzez:
· stosowanie trybów niekonkurencyjnych
· dzielenie zamówienia na części w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy
· wadliwą ocenę ofert
· błędne formułowanie ogłoszenia o zamówieniu i specyfikacji istotnych warunków zamówienia (w tym również w zakresie opisu przedmiotu zamówienia oraz warunków udziału w postępowaniu w sposób naruszający uczciwą konkurencję).
W 2012 roku wystąpił spadek zastrzeżeń zgłoszonych przez zamawiających do informacji o wynikach kontroli (13 zgłoszeń). Spadła także liczba przypadków, w których Prezes UZP ich nie uwzględnił i przekazał je do Krajowej Izby Odwoławczej (do 12). Stosunkowo niewiele jest także zastrzeżeń uwzględnionych przez Prezesa UZP – w 2012 roku uwzględnił tylko jedno zgłoszenie w porównaniu do roku 2010, kiedy uwzględnił ich aż 10.
Stanowisko Krajowej Izby odwoławczej w stosunku do zastrzeżeń utrzymuje się w ostatnich latach na porównywalnym poziomie, tj.: w latach 2012-2010 w pięciu przypadkach uwzględniono całość zastrzeżeń, natomiast część w dwóch przypadkach. W roku 2012 KIO nie uwzględniła zastrzeżeń zamawiających w pięciu przypadkach, w2011- w11 przypadkach, a w 2010 aż w 24 przypadkach.