Unieważnienie postępowania ze względu na interes publiczny
Unieważnienie postępowania to czynność kończąca postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego o ile nie był możliwy wybór wykonawcy, z którym zamawiający zawrze umowę o jego wykonanie.
Włodzimierz Dzierżanowski
Art. 93 ust. 1 Prawa zamówień publicznych wskazuje na obowiązek unieważnienia postępowania, gdy wystąpi chociaż jedna ze wskazanych w nim przesłanek. Poza tym unieważnienie postępowania może (ale nie musi) nastąpić na podstawie przesłanki określonej w art. 93 ust. 1a. Z żadnej innej przyczyny lub bez podania przyczyn zamawiający postępowania unieważnić nie może.
Postępowanie na podstawie art. 93 może unieważnić wyłącznie zamawiający. Uprawnienie unieważnienia postępowania z przyczyn wskazanych w przepisie nie przysługuje więc Krajowej Izbie Odwoławczej, która dla unieważnienia postępowania wykazuje zaistnienia przesłanek odrębnych tj. zawartych w art. 192 ust. 3 Pzp. W konsekwencji postępowania na tej podstawie nie może unieważnić sąd. Kompetencji tej nie posiada także żaden inny organ administracji, w tym prezes UZP, a także organy nadzorcze lub kontrolne wobec zamawiającego.
Czynność unieważnienia postępowania, jako odstępstwo od celu,…