Tajemnica przedsiębiorstwa. Nadużycia wykonawców i (nie)skuteczność ochrony
Jawność postępowania jest naczelną zasadą, na której opiera się całe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Stanowi o tym art. 18 ust. 1. Zasada jawności nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Ograniczenie przez zamawiającego dostępu do informacji związanych z postępowaniem o udzielenie zamówienia może nastąpić wyłącznie w przypadkach, określonych w ustawie.
Wprowadzenie
Podstawowe ograniczenie dostępu wykonawców do informacji związanych z postępowaniem o udzielenie zamówienia zostało przewidziane w art. 18 ust. 3, zgodnie z którym nie ujawnia się informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli wykonawca wraz z przekazaniem takich informacji zastrzegł, że nie mogą być one udostępniane, oraz wykazał, że zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.
Wykonawca nie może jednak zastrzec tajemnicą przedsiębiorstwa informacji, o których mowa w art. 222 ust. 5. Dotyczą one nazwy albo imion i nazwisk oraz siedziby lub miejsca prowadzonej działalności gospodarczej albo miejsca zamieszkania wykonawcy oraz ceny lub kosztu zawartych w ofercie. (…)
Poza tym w artykule:
- Zakres zastrzeżenia
- Skuteczność zastrzeżenia informacji będących tajemnicą przedsiębiorstwa
- Nadużycia wykonawców
- Obowiązki zamawiającego
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.