Sposoby aktualizacji wartości kontraktu na roboty budowlane w warunkach określonych przez ustawę z dnia 7 października 2022r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców
WPROWADZENIE
Lata 2021/2022 charakteryzowały się dynamicznymi wzrostami kosztów realizowanych inwestycji, zmuszając strony procesu inwestycyjnego do podjęcia działań zmierzających do zmiany wynagrodzenia. Powstałe na tym tle spory, wystąpiły zarówno w obszarze finansowania inwestycji ze środków publicznych, jak i prywatnych. Zmiany zachodzące na rynku dostrzeżone zostały przez ustawodawcę, który wprowadzając aktualizację przepisów prawnych, umożliwił w obszarze zamówień publicznych korektę wynagrodzenia o wskaźnik odpowiadający wzrostom kosztów inwestycji.
Ostatnie lata to zmiana rynku inwestora na rynek wykonawcy, na którym wykonawcy ponownie zaczęli dyktować warunki cenowe. Brak wykwalifikowanej kadry robotniczej spowodował znaczny wzrost stawek robocizny. Rosnące koszty pracy, energii, surowców wpłynęły na dynamikę zmian cen materiałów budowlanych. Kontrakty już zawarte, okazały się niemożliwe do zrealizowania. Wykonawcy stanęli przed problemem ich zerwania lub próby zmiany wynagrodzenia. Szczególnie niekorzystne okazały się inwestycje długoterminowe, realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”, dla których czas podpisania umowy przypadał na okres dekoniunktury i niskich cen, a realizacja na okres znacznych wzrostów kosztów realizacji inwestycji. Dodatkowym utrudnieniem była forma wynagrodzenia ryczałtowego przyjęta w umowie.
W marcu 2022 r. z pomocą przyszedł Urząd Zamówień Publicznych, który publikując opinię pt. Dopuszczalność zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego na podstawie art. 455 ust. 1 pkt 1 i 4 oraz art. 455 ust.2 ustawy Pzp, chciał ułatwić stronom znalezienie wyjścia z trudnej sytuacji. (…)
Poza tym w artykule:
- DOPUSZCZALNOŚĆ WALORYZACJI ZGODNIE Z USTAWĄ Z DNIA 7 PAŹDZIERNIKA O ZMIANIE NIEKTÓRYCH USTAW W CELU UPROSZCZENIA PROCEDUR ADMINISTRACYJNYCH DLA OBYWATELI I PRZEDSIĘBIORCÓW
- METODY AKTUALIZACJI WARTOŚCI KONTRAKTU
- PODSUMOWANIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.