Doświadczenie zdobyte w konsorcjum
Prawo zamówień publicznych przewiduje możliwość wspólnego ubiegania się wykonawców o udzielenie zamówienia (art. 23). Nie wspomina jednak o tym, jak należy traktować doświadczenie zdobyte przez wykonawców w wyniku wspólnego wykonania zamówienia. Ustawa przesądza jedynie, że członkowie konsorcjum ponoszą solidarną odpowiedzialność za wykonanie umowy i wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy (art. 141).
Przez wiele lat przepis art. 141 był podstawą licznych wyroków stwierdzających, że każdy z członków konsorcjum może legitymować się całością zamówienia realizowanego wspólnie jako jego własnego doświadczenia. Była to błędna linia orzecznicza, gdyż ponoszenie solidarnej odpowiedzialności nie powoduje automatycznie nabywania doświadczenia w realizacji prac.
Pytanie prejudycjalne
W związku z jednym z odwołań, przy którego rozpoznaniu KIO musiała rozstrzygnąć, czy wykonawca może powoływać się na realizację całości zamówienia wykonanego przez kilku wykonawców, skład orzekający zadał pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej – sprawa C-387/14 Esaprojekt:
„Czy art. 44 (dyrektywy 2004/18) w związku z art. 48 ust. 2 lit. a) (tej dyrektywy) oraz deklarowana w art. 2 (tej dyrektywy) zasada równego traktowania wykonawców zezwala na takie powoływanie się na doświadczenie grupy wykonawców, że wykonawca, który realizował zamówienie jako jeden z grupy wykonawców, może się powoływać na realizację wykonaną przez tę grupę niezależnie od tego, jaki był jego udział w realizacji tego zamówienia, czy też może powoływać się jedynie na swoje własne, realnie uzyskane doświadczenie, które zdobył, realizując daną część zamówienia, która została mu przypisana w ramach grupy?”…
Zapraszamy do prenumeraty magazynu.
Pełna treść artykułu jest dostępna w systemie informacji prawnej Legalis