Format dokumentu elektronicznego oraz walidacja kwalifikowanego podpisu elektronicznego
Prawo zamówień publicznych w art. 63 ust. 1 stanowi, że w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub konkursie o wartości równej lub przekraczającej progi unijne ofertę, wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub w konkursie, wniosek o dopuszczenie do udziału w systemie kwalifikowania wykonawców (art. 371 ust. 3) oraz oświadczenie JEDZ składa się, pod rygorem nieważności, w formie elektronicznej.
Przepisy art. 63 ust. 2 określają analogiczne, ale łatwiejsze do spełnienia przez wykonawców wymagania w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub konkursie o wartości mniejszej, niż progi unijne, dopuszczając składanie oferty, wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub w konkursie, oświadczenia, o którym mowa w art.125 ust. 1 nie tylko w formie elektronicznej, lecz również w postaci elektronicznej opatrzonej podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
Krajowa Izba Odwoławcza w jednym z wyroków podkreśliła, że „brak podpisania oferty za pomocą kwalifikowanego podpisu nie może być konwalidowany.”
Z przywołanych wyżej przepisów wynika jednoznacznie, że błąd popełniony przez wykonawcę na tym etapie nie może już być naprawiony i skutkuje obligatoryjnym odrzuceniem takiej oferty, a zatem prawidłowe wykonanie czynności przygotowania i podpisania oferty ma doniosłe i fundamentalne znaczenie dla uzyskania zamówienia.
Zamawiający, badając ofertę z należytą starannością musi uniknąć ewentualnego, kardynalnego błędu, polegającego na przyjęciu oferty niezgodnej z przepisami ustawy, co stanowiłoby ewidentne naruszenie art. 226 ust.1 pkt 3 lub pkt 6. (…)
Poza tym w artykule:
- DOKUMENT ELEKTRONICZNY
- PRZYKŁADY BŁĘDNEGO FORMATU PLIKÓW
- BADANIE PRAWIDŁOWOŚCI PODPISÓW KWALIFIKOWANYCH
- ORZECZNICTWO KRAJOWEJ IZBY ODWOŁAWCZEJ
- ZAKOŃCZENIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.