Kontrola udzielania zamówień – zasady ogólne kontrolerów
Kontrola polega na obserwowaniu, ustalaniu czy wykrywaniu stanu faktycznego, porównywaniu rzeczywistości z zamierzeniami, występowaniu przeciw zjawiskom niekorzystnym i sygnalizowaniu jednostkom kompetentnym o dokonanych spostrzeżeniach, bez decydowania jednak o zmianie kierunku działania jednostki skontrolowanej.
Co to znaczy kontrolować
W słowniku języka polskiego „kontrolę” określa się jako sprawdzanie czegoś, zestawienie stanu faktycznego ze stanem wymaganym. Kontrolą są zatem czynności mające na celu zbadanie stanu faktycznego i porównaniu go ze stanem pożądanym, przyjętym na podstawie określonego wzorca oraz wskazanie uchybień i sposobów ich naprawienia (zalecenia pokontrolne).
Wyniki kontroli zamówień publicznych powinny być objęte szeroką analizą – dokonaną zarówno przez bezpośrednio kontrolowanego zamawiającego, jak i przez organy kontrolne – w celu wyeliminowania naruszeń w przyszłości lub też na potrzeby przyszłych zmian przepisów o zamówieniach publicznych.
ZAŁOŻENIA USTAWODAWCY
W trakcie funkcjonowania systemu zamówień publicznych w Polsce zidentyfikowano wiele problemów w tej dziedzinie wymagających, zdaniem ustawodawcy, uporządkowania. (…)
Poza tym w artykule:
- DYREKTYWY NIC NIE NARZUCAJĄ
- ORGANY KONTROLI
- INFORMACJA O PRZEPROWADZONYCH KONTROLACH
- WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI O KONTROLI
- ANALIZA PRAWDOPODOBIEŃSTWA NARUSZENIA PRAWA
- ZAMÓWIENIA NIEZGODNE Z PRZEPISAMI
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.