Możliwości zaspokojenia zidentyfikowanych potrzeb zamawiającego
Analiza potrzeb i wymagań to dokument sporządzany na etapie przygotowania postępowania, którego treść wpływa w istotny sposób na jego przebieg. Może nawet determinować brak zasadności udzielania zamówienia publicznego. Pierwszym i podstawowym etapem analizy potrzeb i wymagań jest określenie potrzeb zamawiającego oraz analiza możliwości ich zaspokojenia.
CEL ANALIZY POTRZEB I WYMAGAŃ
Tylko jednoznaczna odpowiedź na pytanie – po co zamawiający sporządza analizę potrzeb i wymagań pozwoli na prawidłowe i skuteczne jej przeprowadzenie. Głównym celem analizy potrzeb i wymagań jest zwiększenie efektywności zamówień.
W odniesieniu do konkretnego postępowania oznacza to, że analiza potrzeb i wymagań ma umożliwić zamawiającemu uzyskanie najlepszych rezultatów w stosunku do poczynionych nakładów. Jedynie dogłębne przeanalizowanie jego potrzeb, sposobów i możliwości zaspokojenia tych potrzeb oraz rozważanie innych istotnych elementów związanych z przyszłym zamówieniem publicznym, pozwoli na osiągnięcie efektywności postępowaniu o udzielenie zamówienia.
Podkreślenia wymaga, że obowiązek sporządzania analizy potrzeb i wymagań wpisuje się w ogólną tendencję zwiększenia roli etapu przygotowania i planowania postępowania w zamówieniach publicznych. Konieczność strategicznego spojrzenia na zamówienia publiczne, nie tylko w kontekście zaspokajania potrzeb zamawiającego wymaga, aby analiza potrzeb była powiązana z celami państwa, a zatem korelowała ze strategią zarządzania, jeśli zamawiający ją sporządza i polityką zakupową państwa. (…)
Poza tym w artykule:
- IDENTYFIKACJA POTRZEB ZAMAWIAJĄCEGO
- WERYFIKACJA MOŻLIWOŚCI SAMODZIELNEGO ZASPOKOJENIA POTRZEB
- RÓŻNE WARIANTY SPOSOBU ZASPOKOJENIA POTRZEB ZAMAWIAJĄCEGO
- PODSUMOWANIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.