Partnerstwo publiczno-prywatne w różnych sektorach
Partnerstwo publiczno-prywatne może być stosowane we wszystkich sektorach publicznych, w których świadczone są usługi publiczne na bazie zarówno infrastruktury gospodarczej, jak i społecznej oraz telekomunikacyjnej.
Globalnie najwięcej i największe pod względem wartości projekty PPP są realizowane w sektorze transportu. Do największych, ostatnio zrealizowanych należą metro w Hajdarabadzie w Indiach o wartości nakładów kapitałowych ok. 4 miliardów USD oraz nowe lotnisko w Stambule o wartości nakładów ponad 8 miliardów USD.
W Polsce kategoryzacja projektów PPP pod względem ich liczby i wartości w podziale na sektory jest nieco zwodnicza. Zasadniczą większość projektów stanowią przedsięwzięcia samorządowe o niskiej wartości nakładów inwestycyjnych, podczas gdy w dojrzałych systemach PPP dominują bowiem duże projekty rządowe.
Zgodnie z danymi Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w okresie 2009 – I kwartał 2023 zawarto 175 umów PPP, przy czym ich średnia wartość wynosiła 52 mln zł. W Polsce pod względem wartości największe są projekty w sektorach gospodarki odpadami, infrastruktury transportowej i telekomunikacji. Natomiast najwięcej umów zawarto w sektorze efektywności energetycznej, infrastruktury transportowej, sportu i turystyki.
TRANSPORT
W ujęciu globalnym sektor transportowy był zazwyczaj jednym z pierwszych, w których wykorzystano koncepcję PPP, często rozpoczynając projektami pilotażowymi, których udana realizacja była sygnałem do szerszego wykorzystania PPP, również w innych branżach. (…)
Poza tym w artykule:
- OPIEKA ZDROWOTNA
- SEKTOR WODNO-KANALIZACYJNY
- SEKTOR GOSPODARKI ODPADAMI
- BUDYNKI UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
- SEKTOR MIESZKANIOWY
- REWITALIZACJA
- PARKINGI
- EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA – TERMOMODERNIZACJA BUDYNKÓW
- TELEKOMUNIKACJA
- WIĘZIENNICTWO, OBRONA, ROLNICTWO, ENERGETYKA
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.