Podmiotowe środki dowodowe
Niezależnie od wartości postępowania, o udzielnie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy nie podlegają wykluczeniu oraz spełniają warunki udziału w postępowaniu, o ile zostały one określone przez zamawiającego. Potwierdzeniu spełniania tych warunków służą podmiotowe środki dowodowe.
UWAGI WSTĘPNE
Przepis art. 124 dotyczący podmiotowych środków dowodowych stosuje się do udzielania zamówień klasycznych o wartości równej lub przekraczającej progi unijne (w postępowaniach o mniejszej wartości stosuje się art. 273), a także do zamówień sektorowych.
Wprowadza on obowiązek żądania podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia i uprawnienie do ich żądania na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji. Z definicji podmiotowych środków dowodowych zawartej w art. 7 pkt 17 ustawy zostało wyłączone oświadczenie, o którym mowa w art. 125 (JEDZ).
Warunki udziału w postępowaniu są niezbędne do weryfikacji wykonawców spełniających minimalne warunki udziału w postępowaniu, wyznaczone zarówno przez ustawodawcę, jak i zamawiającego. Kryteria oceny spełniania warunków mają zasadnicze znaczenie dla prowadzonego postępowania i jego wyniku. Ich prawidłowe opisanie w treści Specyfikacji Warunków Zamówienia (SWZ) jest jedną z najważniejszych czynności zamawiającego w toku postępowania, bowiem wykonawcy nie spełniający warunków udziału podlegają wykluczeniu z postępowania.
Wykonawca biorący udział w postępowaniu musi zwracać szczególną uwagę na postawione w SWZ warunki. (…)
Poza tym w artykule:
- DEFINICJA PODMIOTOWYCH ŚRODKÓW DOWODOWYCH
- OBLIGATORYJNE I FAKULTATYWNE PODSTAWY WYKLUCZENIA
- WEZWANIE DO ZŁOŻENIA PODMIOTOWYCH ŚRODKÓW DOWODOWYCH
- ZWOLNIENIE Z OBOWIĄZKU WEZWANIA DO ZŁOŻENIA PODMIOTOWYCH ŚRODKÓW DOWODOWYCH
- UZUPEŁNIANIE PODMIOTOWYCH ŚRODKÓW DOWODOWYCH
- KONKLUZJA
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.