Poprawianie omyłek w kosztorysie
Zgodnie z treścią art. 223 ust. 2 Prawa zamówień publicznych zamawiający poprawia w ofercie oczywiste omyłki pisarskie i rachunkowe oraz inne omyłki polegające na niezgodności oferty z dokumentami zamówienia, niepowodujące istotnych zmian w jej treści.
WPROWADZENIE
Przepis art. 223 ust. 2 stanowi wyjątek od reguły stanowiącej, iż niedopuszczalne jest prowadzenie między zamawiającym a wykonawcą negocjacji, dotyczących złożonej oferty oraz dokonywanie zmian w jej treści. Ustawodawca nakłada więc na zamawiającego obowiązek poprawienia błędów popełnionych przez wykonawcę przy przygotowywaniu oferty.
Zamawiający jest uprawniony do ingerencji w treść oferty pod warunkiem, że efekty wprowadzonych zmian nie będą istotne. W przeciwnym wypadku należy mieć na uwadze przepis art. 226 ust. 1 pkt 5 który mówi, że odrzuca się ofertę, której treść jest niezgodna z warunkami zamówienia.
Jak wskazano w wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 29 stycznia 2010 r. omawiana regulacja ma na celu umożliwienie poprawiania omyłek w szczególności w kosztorysach ofertowych, które powodują zmianę wynagrodzenia, przykładowo zastosowanie niewłaściwych ilości jednostek (kg, ton itp.). Warto również zaznaczyć, że zamawiający nie może poprawiać wszelkich niezgodności oferty z treścią SWZ, powołując się na fakt, że w formularzu ofertowym złożono oświadczenie o zapoznaniu się z treścią SWZ i związaniu jej postanowieniami. (…)
Poza tym w artykule:
- WYROK KIO Z DNIA 27 MARCA 2023 r.
Sygn. akt KIO 691/23 - WYROK KIO Z DNIA 14 MAJA 2021r.,
Sygn. akt KIO 865/21 - PODSUMOWANIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.