Problem ceny rażąco niskiej
Część druga
Okres wakacyjny jest dobrą okazją, aby spojrzeć na pewne kwestie i obowiązki, jakie wykonują zamawiający zgodnie z przepisami ustawy z nieco innego punktu widzenia, niż zazwyczaj to czynimy. Kontynuując w tym duchu rozważania zapoczątkowane w numerze lipcowym zacznijmy od statystyk, dotyczących „rażąco niskiej ceny”.
Inne mierniki statystyk
W dalszej części artykułu posłużę się kilkoma pojęciami, znanymi chociażby z nazwy, przy czym niekoniecznie znany jest już ich sens i wnioski, jakie można wywodzić na ich podstawie. Dlatego też spróbuje przedstawić je w jak najbardziej czytelny i zrozumiały sposób, a co do kwestii obliczeń ich wartości, praktycznie wszystkie są bezpośrednio dostępne w arkuszu Excel’a, do którego dzisiaj już każdy ma dostęp.
Powróćmy na chwilę do średniej arytmetycznej i oceńmy zakres informacji, jaką niesie ten miernik, na prostym przykładzie: 3 zbiory zawierające po 5 cen ofertowych każda. Średnia arytmetyczna cen ofertowych, każdym ze zbiorów jest identyczna i wynosi 2,00. Czy są to jednakowe zbiory? Na bazie tych informacji może wydawać się, że tak – jednakowo liczne, z identyczną średnia. Bo niczego więcej o tych zbiorach nic nie wiemy. (…)
Janusz Dolecki
Poza tym w artykule:
Ocena prawdopodobieństwa wystąpienia określonych wartości w analizowanym zbiorze cen
CZYTAJ DALEJ
.
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |