Ugoda dotycząca kar umownych
W sytuacji ziszczenia się przesłanek uprawniających do naliczenia kary umownej zamawiający nie może odstąpić od jej naliczenia i dochodzenia. W większości przypadków może jednak zawrzeć ugodę co do wysokości naliczonych kar umownych, tym samym polubownie kończąc spór zaistniały w tej materii.
WARUNKI MIARKOWANIA KARY UMOWNEJ
Co do zasady w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości (art. 484 § 1 zd. 1 Kc), nawet jeśli nie poniósł on żadnej szkody.
Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów w uchwale z dnia 6 listopada 2003 r., mającej moc zasady prawnej wyraźnie wskazał, że zastrzeżenie kary umownej na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania nie zwalnia dłużnika z obowiązku jej zapłaty w razie wykazania, że wierzyciel nie poniósł szkody.
Brak wystąpienia po stronie wierzyciela szkody lub jej niewielki rozmiar może jednak stanowić uzasadnienie dla miarkowania należnych kar.
Dłużnik może – na podstawie art. 484 § 2 Kc – żądać zmniejszenia kary umownej, jeżeli:
- zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane albo
- kara umowna jest rażąco wygórowana.
Kary umowne nie mogą prowadzić do nieuzasadnionego wzbogacenia wierzyciela. Celem miarkowania kary umownej jest więc przeciwdziałanie dużym dysproporcjom między wysokością zastrzeżonej kary a godnym ochrony interesem wierzyciela. Możliwość miarkowania kary umownej nie może być z góry wyłączona w umowie. (…)
Poza tym w artykule:
- WYKONANIE ZAMÓWIENIA W ZNACZNEJ CZĘŚCI
- RAŻĄCE WYGÓROWANIE KARY UMOWNEJ
- CZY TYLKO SĄD MOŻE MIARKOWAĆ WYSOKOŚĆ KARY UMOWNEJ?
- POLUBOWNE ROZWIĄZANIE SPORU W PRAWIE ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
- UGODA W SPRAWIE WYSOKOŚCI KAR UMOWNYCH A NIEDOPUSZCZALNA ZMIANA UMOWY
- WARUNKI ZAWARCIA UGODY PRZEZ JEDNOSTKĘ SEKTORA FINANSÓW PUBLICZNYCH
- SKUTKI ZAWARCIA UGODY
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.