Wybrane zagadnienia praktyczne koncesji na roboty budowlane
Problematyka postępowań koncesyjnych, od dłuższego już czasu jest modna i niejednokrotnie stanowi przedmiot rozważań na różnych forach. Niestety, pomimo kolejnej zmiany przepisów, regulacje ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane i usługi są niemal niewykorzystywane.
Uwagi wstępne
Uruchamianych corocznie procedur koncesyjnych jest mało, a zawartych kontraktów jeszcze mniej. Taki stan spraw wymaga chwili refleksji nad tą problematyką, co może pomóc w przybliżeniu podstawowych mechanizmów instytucji koncesji, jej usytuowania w systemie prawnym oraz uwarunkowań kluczowych założeń praktycznych.
W okresie ostatnich kilkunastu lat przepisy dotyczące koncesji były ujęte zasadniczo w trzech regulacjach prawnych. Początków jej funkcjonowania w powojennej historii Polski należy poszukiwać w ustawie Prawo zamówień publicznych z 2004 r., gdzie podjęto tę materię zaledwie w kilku przepisach. Warto zwrócić uwagę, że zakres definicyjny koncesji był wówczas niemal identyczny jak obecnie, choć nie przewidywał rodzajowo koncesji na usługi.
Kolejnym aktem prawnym była ustawa z 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usług. Regulacja ta nieco szerzej ujmowała zagadnienia merytoryczne, będąc wyrazem wdrożenia dyrektywy 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z marca 2004 r. Wskazana ustawa obejmowała pierwotnie 38 artykułów, określała podstawowe zasady, tryb zawierania umów i środki ochrony prawnej.
Nie był to akt prawny zbytnio rozbudowany, czy też bardzo kazuistyczny. (…)
Poza tym w artykule:
- Koncesja a koncesja
- Charakter prawny umów koncesyjnych
- Odpowiedzialność zamawiającego a elektronizacja postępowania
- Jak rozróżnić zamówienie koncesyjne?
- Treść umowy
- Czym jest profesjonalizacja w zamówieniach koncesyjnych?
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.