Stosowanie prawa opcji na gruncie nowego Prawa zamówień publicznych
Część pierwsza
Pojęcie „opcji“, „prawa opcji” czy „klauzuli opcyjnej“ nie zostało zdefiniowane ani w obowiązującym obecnie Prawie zamówień publicznych z 2004 r., ani w nowej ustawie, która wejdzie w życie pierwszego stycznia przyszłego roku. Brak jest również takiej definicji w dyrektywach UE dotyczących zamówień publicznych.
Pojęcie opcji
Europejski Trybunał Sprawiedliwości określił opcję następująco: „W zakresie, w jakim prawo opcji działa w umowie zawartej przez zamawiającego stanowi klauzulę umożliwiającą zakup dodatkowych ilości za cenę już ustaloną”.
Stanowisko wypracowane przez doktrynę na gruncie Pzp z 2004 r. wskazuje, że prawo opcji jest przyznanym zamawiającemu uprawnieniem do jednostronnego kształtowania zakresu zamówienia poprzez rozszerzenie zamówienia podstawowego o pewne usługi lub dostawy, które mogą towarzyszyć podstawowemu zamówieniu, a co do których zamawiający na etapie wszczęcia postępowania nie podjął decyzji, czy będzie z nich korzystał. (…)
Anita Elżanowska
Poza tym w artykule:
- Instytucja prawa opcji a przepisy regulujące możliwość zmiany umowy bądź modyfikacji zobowiązania na gruncie dyrektyw oraz Pzp z 2004 r.
- Instytucja prawa opcji na gruncie nowego Pzp
- Konieczność określenia okoliczności skorzystania z opcji
- Konieczność określenia rodzaju opcji
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.