Podwykonawstwo na gruncie nowego Prawa zamówień publicznych
Wioleta Bajda
Anita Elżanowska
Anetta Zakrzewska
Część pierwsza
Z dniem 1 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe Prawo zamówień publicznych, które poza przepisami dotyczącymi zasad udzielania zamówień, reguluje także problematykę umów podwykonawczych, zawieranych przez wykonawców wyłonionych w reżimie zamówień publicznych.
W „starym” Prawie zamówień publicznych regulacje odnoszące się do podwykonawstwa znajdywały się częściowo w dziale dotyczącym postępowania o udzielenie zamówienia i częściowo w dziale dotyczącym umów w sprawie zamówień publicznych.
Nowe Pzp wprowadziło nową systematykę, zgodnie z którą dotychczas rozproszone przepisy dotyczące zagadnienia podwykonawstwa zostały zebrane w jednym miejscu, a mianowicie w Dziale VII pod nazwą „Umowa w sprawie zamówienia publicznego i jej wykonanie”, a w szczególności w Rozdziale 5 tego Działu pod nazwą „Podwykonawstwo” (art. 462 do 465).
DEFINICJA UMOWY O PODWYKONAWSTWO
W nowym Pzp zmieniona została definicja umowy o podwykonawstwo (dotychczasowy art. 2 pkt 9b dawnego Pzp), niemniej jednak zmiana odnosi się wyłącznie do zamówień na roboty budowlane w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa (z definicji podwykonawstwa wyłączono umowy z dalszymi podwykonawcami zawierane w celu realizacji zamówień na roboty budowlane w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa).
Stosownie do art. 7 pkt 27 nowego Pzp przez umowę o podwykonawstwo należy rozumieć umowę zawieraną w formie pisemnej o charakterze odpłatnym.
Stronami umowy o podwykonawstwo jest wykonawca, jak i podwykonawca, a w przypadku zamówienia na roboty budowlane innego niż zamówienie w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, taki status przysługuje także dalszym podwykonawcom. Na mocy umowy o podwykonawstwo podwykonawca lub dalszy podwykonawca zobowiązuje się wykonać część zamówienia. (…)
Poza tym w artykule:
- ZAKRES I ZASADY KORZYSTANIA Z PODWYKONAWSTWA
- NOWA REGULACJA ART. 462 UST. 2
- BADANIE PODMIOTOWE PODWYKONAWCÓW
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.