Obowiązki inwestora oraz regulacje dotyczące procesu budowlanego w realizacji zamówień publicznych na roboty budowlane
Część pierwsza
Prawo budowlane w zamówieniach publicznych
Obowiązujące od początku tego roku Prawo zamówień publicznych tylko w nielicznych wypadkach w swej treści odwołuje się bezpośrednio do Prawa budowlanego. Pierwszy przypadkiem jest art. 34 ust. 1 pkt 1 i 2 dotyczący określania wartości zamówienia na roboty budowlane, drugim art. 103 ust. 2, gdzie określona jest tzw. formuła „zaprojektuj i wybuduj” (zlecania jednemu wykonawcy zarówno prac projektowych jak i robót budowlanych).
Powyższe stanowi powtórzenie rozwiązań funkcjonujących w ostatnich latach obowiązywania poprzedniej ustawy, natomiast nowym przywołaniem Prawa budowlanego w obecnej ustawie jest art. 325 ust. 3 pkt, gdzie nastąpiło odesłanie do definicji obiektu liniowego. Jednakże specyfika realizacji obiektów liniowych jest odmienna od obiektów kubaturowych (budynków) i częstokroć jest realizowana na podstawie tzw. „specustaw”, gdzie zdecydowanie największe znaczenia praktyczne ma ustawa z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.
Akt ten w art. 11i ust.1 odsyła do Prawa budowlanego, jednak samo przygotowanie tego rodzaju inwestycji jest w wielu aspektach odmienne. W szczególności dając możliwość przygotowania i realizacji inwestycji z pominięciem zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, co z jednej strony znacznie przyspiesza uzyskanie stosownych decyzji, ale też zarazem marginalizuje planowanie przestrzenne. Jednak problematyka ta nie będzie szczegółowo przybliżana w niniejszej publikacji i będą tu przedstawione głównie uwarunkowania dotyczące budynków. (…)
Poza tym w artykule:
- Proces budowlany
- Przygotowanie do realizacji
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.