Klauzule przeglądowe i waloryzacyjne w umowach na usługi informatyczne
Realizacja długoterminowych umów w warunkach zmieniającego się dynamicznie otoczenia jest obarczona istotnym ryzykiem, wynikającym z inflacji, zmian płacy minimalnej, kursów walut, braków kadrowych, zdarzeń losowych i wielu innych czynników, które mogą naruszać ustaloną wynikiem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego równowagę ekonomiczną stron kontraktu.
Minimalizacja negatywnych skutków zdarzeń niepożądanych, zarówno przewidywalnych, jak i praktycznie niemożliwych do przewidzenia, która zmniejsza niepewność wykonania zamówienia publicznego, ma zapewnić dobrą i bezpieczną współpracę zamawiających i wykonawców w jego realizacji.
Zagadnienie elastyczności kontraktów zostało w pełni dostrzeżone i znalazło odzwierciedlenie w przepisach nie tylko zezwalających, ale wręcz nakazujących wprowadzenie odpowiednich zmian warunków wykonywania takich umów i wzajemnych zobowiązań zamawiającego i wykonawcy.
Uregulowania unijne
W dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych wskazano na konieczność nadawania umowom wszechstronnego charakteru adaptacyjnego. Motyw 109 dyrektywy opisuje możliwość wystąpienia sytuacji, w których zamawiający natrafiają na okoliczności zewnętrzne, których nie mogli przewidzieć w chwili udzielania zamówienia, zwłaszcza dla takich umów, które są realizowane przez dłuższy czas i wskazuje, że konieczny jest „pewien stopień elastyczności w celu dostosowania umowy do tych okoliczności bez konieczności przeprowadzania nowego postępowania o udzielenie zamówienia”.
(…)
Poza tym w artykule:
- Regulacje krajowe
- Klauzule przeglądowe
- Różnorodność usług informatycznych
- Klauzule waloryzacyjne
- Podsumowanie
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.