Warto rozmawiać, czyli znaczenie wiedzy o rynku i produkcie
Nie jest grzechem kupować coś, na czym się człowiek nie zna. Każdy z nabywców publicznych musi brać udział w postępowaniach dotyczących egzotycznych dla niego zakupów. Grzechem śmiertelnym jednak jest nie znając się na przedmiocie zamówienia i rynku, zamknąć się w pokoju i tworzyć warunki zamówienia. Nic dobrego nie może z tego się urodzić.
WIEDZA O PRODUKCIE
W życiu prywatnym to wiemy. Jeśli mamy kupić coś bardziej wyrafinowanego, poszukujemy najpierw informacji: pytamy krewnych i znajomych, pytamy sprzedawców, poszukujemy opinii klientów, niezależnych rankingów itp. Niekiedy kupujemy branżowe wydawnictwa, odwiedzamy targi. Słowem: dużym nakładem sił i środków analizujemy rynek, poznajemy szczegółowo dostępne oferty, ich mocne i słabe strony. Poznając różnice, uświadamiamy sobie nasze wymagania, na czym nam zależy i jak bardzo. Im lepiej poznamy rynek, tym lepiej potrafimy definiować nasze wymagania, porównać oferty i wybrać najlepszą, najlepiej zaspokajająca nasze potrzeby.
Prawo zamówień publicznych przewiduje kilka możliwości pozyskania przez zamawiającego informacji niezbędnych do dokonania świadomego wyboru najkorzystniejszej oferty: może zatrudnić doradcę, przeprowadzić wstępne konsultacje rynkowe lub dokonać zamówienia w trybie umożliwiającym negocjacje z wykonawcami czyli w negocjacjach z ogłoszeniem (NzO) lub dialogu konkurencyjnym (DK). Brak jest danych statystycznych dotyczących zatrudniania doradców i biegłych z zakresu przedmiotu zamówienia lub zakupowego (nie mylić z prawnikami stojącymi na straży przestrzegania przepisów Pzp). Obawiam się, że wszystkie powyższe praktyki łącznie są stosowane rzadziej, niż w 1% postępowań. (…)
Poza tym w artykule:
- WIEDZA O RYNKU
- RYNEK SIĘ ZMIENIA
- INNOWACJE
- BOIMY SIĘ PYTAĆ
- BOIMY SIĘ ODPOWIEDZI
- NIE UMIEMY PYTAĆ
- FORMALIZOWANIE WSTĘPNYCH KONSULTACJI
- WYKORZYSTANIE POZYSKANYCH INFORMACJI
- RÓWNE TRAKTOWANIE
- NIE MA CZASU
- PODEJRZANE ROZMOWY
- KONSULTACJE NIEFORMALNE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.