Cyberbezpieczne zamówienia publiczne. Projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa
Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa uchwalona w 2018 r. tworzy podstawy prawno-instytucjonalne dla cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym. W tym zakresie jest to także implementacja dyrektywy NIS1. Dnia 12 października 2021 r. do konsultacji skierowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw.
Celem projektowanych zmian (dalej: „Nowelizacji”) jest dalszy rozwój krajowego systemu cyberbezpieczeństwa na podstawie doświadczeń zebranych przez dwa lata jego funkcjonowania w Polsce.
Prace nad nowelizacją toczą się już od przeszło roku. Jest ona bardzo ważna z wielu względów i wzbudza dużo emocji na rynku. Projekt bywa komentowany jako potencjalnie wymierzony w niektórych producentów z państw spoza UE i NATO. Między innymi z tego względu prace nad nowelizacją znacznie się przeciągają. Obecnie przyspieszono je i 12 października 2021 r. opublikowano wersję, która teoretycznie jest bliska ostatecznej.
W artykule zostanie przedstawiony potencjalny wpływ wybranych, projektowanych przepisów na rynek zamówień publicznych w Polsce, bowiem nowelizacja przewiduje szereg rozwiązań, które pośrednio oddziałują na stosowanie przepisów dotyczących zamówień publicznych, np. w zakresie przesłanek odrzucenia oferty.
Poza zaprezentowaniem i omówieniem projektowanych przepisów autor wskazuje również postulaty w zakresie modyfikacji niektórych wprowadzonych rozwiązań.
Wyłączenie stosowania Pzp
Nowelizacja przewiduje wyłączenie stosowania przepisów Prawa zamówień publicznych. Z art. 76e wynika, że przy zawieraniu umów dotyczących realizacji zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, w zakresie telekomunikacji, nie stosuje się przepisów Pzp. (…)
Poza tym w artykule:
- Dostawca wysokiego ryzyka
- Przepisy przejściowe
- Odrzucenie oferty na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 17 Pzp
- Podsumowanie
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.