Działania Komisji Europejskiej dotyczące profesjonalizacji zamówień publicznych
W obecnych czasach od zamówień publicznych oczekuje się wiele. Nie służą już tylko jako narzędzie umożliwiające instytucjom publicznym zaspokojenie potrzeb zakupowych, a wykonawcom ubieganie się o zamówienia w warunkach niezakłóconej konkurencji.
Oczekuje się, że środki wydatkowane w ramach zamówień publicznych, obok swych funkcji podstawowych, będą stymulować rozwój innowacji, wspierać rozwój przedsiębiorczości, przyczyniać się do ochrony środowiska naturalnego czy rozwiązywania określonych problemów społecznych. W dobie różnorakich kryzysów gospodarczych lista wyzwań, którym powinny sprostać zamówienia publiczne staje się coraz dłuższa, a otwiera ją osiągnięcie jak najwyższej efektywności ekonomicznej.
Prawo zamówień publicznych zapewnia szereg narzędzi służących osiągnieciu tych celów. Ich skuteczna realizacja uzależniona jest jednak również – a może przede wszystkim – od kompetencji osób, które z nich korzystają oraz posiadanych przez nie umiejętności prawidłowego i efektywnego korzystania z tych narzędzi. Jednocześnie zmieniające się otoczenie prawne, rozwój nowoczesnych technologii, elektronizacja procesów zakupowych, rosnące oczekiwania związane z realizacją za pomocą zamówień publicznych celów dodatkowych wynikających z innych polityk, wyzwania ekonomiczne i wreszcie rotacja kadr, z którą boryka się część zamawiających powodują, że zapewnienie odpowiednich kompetencji wśród pracowników zajmujących się udzielaniem zamówień publicznych wymaga ustawicznych i dobrze zorganizowanych działań edukacyjnych i zapewnienia odpowiednich narzędzi wsparcia. (…)
Poza tym w artykule:
- KOMUNIKAT KOMISJI EUROPEJSKIEJ
- DZIAŁANIA KOMISJI EUROPEJSKIEJ
- DZIAŁANIA KOMISJI EUROPEJSKIEJ W WYBRANYCH KRAJACH UE
- DZIAŁANIA URZĘDU ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.