Geneza i prawne podstawy waloryzacji umów o zamówienia publiczne
Aktualna sytuacja na rynku usług i robót budowlanych powoduje, że wszyscy uczestnicy rynku zamówień publicznych z uwagą śledzą zachodzące na nim zmiany, w szczególności te, które dotyczą zmiany cen rynkowych.
Uwagi wstępne
Do analizy cen usług projektowych, zastępstwa inwestycyjnego, robót budowlanych wykorzystać można przede wszystkim wskaźniki publikowane przez Główny Urząd Statystyczny, w tym najbardziej popularne: wskaźnik cen i towarów konsumpcyjnych zwany potocznie inflacją oraz wskaźnik cen produkcji budowlano-montażowej.
Wynika z nich, że ceny większości usług i robót budowlanych od co najmniej 2 lat rosną. Przykładowo, ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,6% (wskaźnik cen 108,6), a w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,9% (wskaźnik cen 100,9) – informacja sygnalna z dnia 7 stycznia 2022 r. Dla zobrazowania obecnej sytuacji możemy przywołać wskaźnik jaki opublikowano w styczniu 2021 r. dotyczący grudnia 2020 r., że w porównaniu z grudniem 2019 r. ceny wzrosły o 2,3% (wskaźnik cen 102,3), a w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,1% (wskaźnik cen 100,1). (…)
Podobne wzrosty odnotowano dla robót budowlanych.
Według informacji GUS opublikowanej 21 stycznia 2022 r., w grudniu 2021 r. w stosunku do listopada 2021 r. zanotowano wzrost cen budowy budynków oraz budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej – po 1,0%, jak również robót budowlanych specjalistycznych – o 0,9%. (…)
Poza tym w artykule:
- Geneza prawna przepisu
- Szczególny rodzaj waloryzacji – indeksacja
- Obligatoryjne elementy klauzuli indeksacyjnej
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.