Gwarancja wadialna na tle zmienionej regulacji prawnej
Część druga
Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest postępowaniem szczególnym, zawierającym wiele elementów chroniących interesy zamawiającego –organizatora postępowania. Z uwagi na zaangażowanie środków publicznych, powinno być zatem należycie zabezpieczone. Służy temu między innymi gwarancja wadialna.
Ustanowienie wadium w formie elektronicznej
Wadium może być wniesione przez wykonawcę w formie lub formach swobodnie przez niego wybranych spośród tych wskazanych przez ustawodawcę. Aktualnie obowiązująca ustawa powiela formy wadium uregulowane w poprzednim stanie prawnym, rezygnując jedynie z poręczeń bankowych oraz poręczeń spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.
Ustawa obowiązująca do końca 2020 roku regulowała jedynie wadium wnoszone w pieniądzu, stanowiąc w art. 45 ust. 7 i 8, iż powinno być ono wpłacone przelewem na rachunek bankowy zamawiającego, gdzie następnie powinno być przez niego przechowywane. Brak unormowania pozostałych form wadium był powodem powstania wątpliwości co do postaci dokumentu wadialnego – czy kopia może być uznana przez zamawiającego, a zatem czy zabezpieczenie oferty zostało wniesione prawidłowo.
Z uwagi na to, że przepisy nie rozstrzygały tej kwestii, konieczne było poruszenie tego tematu przez judykaturę. Dlatego też Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) słusznie przesądziła o konieczności dostarczenia oryginału dokumentu wadialnego, wyjaśniając, że tylko taka postać zapewni należyte zabezpieczenie oferty. (…)
Poza tym w artykule:
- Wystawienie gwarancji wadialnej
- Uwolnienie wadium gwarancyjnego
- Dochodzenie zapłaty sumy wadialnej od gwaranta
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.