Komunikacja zamawiającego z wykonawcami w przepisach prawa europejskiego i prawa polskiego
Pojęcie komunikacji ma pochodzenie łacińskie (communicare, communicatio, tj. przekazywanie informacji, porozumiewanie się) i oznacza zazwyczaj dwukierunkowy przepływ informacji. W Encyklopedii Zarządzania komunikację definiuje się jako „proces mający na celu spowodowanie u odbiorcy informacji zmiany świadomości zamierzonej przez nadawcę.”
Uwagi wstępne
Rozwijająca się gospodarka i współczesna administracja szeroko korzysta z e-usług. Warto przypomnieć ogólną definicję elektronicznej usługi publicznej, przyjętej na potrzeby Programu Operacyjnego „Polska Cyfrowa” (POPC) w dokumencie „Standard opisu elektronicznej usługi publicznej” autorstwa Centrum Kompetencyjnego „POPC Wsparcie” Centralnego Ośrodka Informatyki.
Wskazuje się w nim, że jest to „działanie podejmowane przez podmiot publiczny, polegające na umożliwieniu obywatelom lub przedsiębiorstwom realizacji obowiązku lub uprawnienia określonego przepisem prawa, realizowane z udziałem tychże podmiotów za pomocą środków komunikacji elektronicznej na odległość, tzn. bez jednoczesnej obecności stron.”
Można przyjąć, że każda usługa zawiera cztery komponenty: usługodawcę, usługobiorcę, środki komunikacji elektronicznej i dokumenty, których istotnym elementem jest podpis elektroniczny. (…)
Poza tym w artykule:
- Definicja środków komunikacji elektronicznej
- Prawo europejskie
- Regulacje krajowe
- Orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej
- Wyjątki od reguły
- Zasady bezpieczeństwa
- Zakończenie
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.