Konkurs w nowym Prawie zamówień publicznych
Konkurs stanowi jeden ze szczególnych instrumentów i procedur w zakresie zamówień publicznych. Od dnia 1 stycznia 2020 r. istotnie ulegną zmianie zasady przeprowadzania konkursu. Ustawodawca wprowadził szereg nowych rozwiązań i doprecyzował przepisy, które zostały dodatkowo zmienione nowelizacją z dnia 27 listopada 2020r.
W nowym Pzp konkurs, obok umowy ramowej, dynamicznego systemu zakupów i przepisów dotyczących zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usługi znalazł się w Dziale IV – „Szczególne instrumenty i procedury w zakresie zamówień klasycznych”.
Takie umiejscowienie przepisów o konkursie jest odzwierciedleniem jego funkcji i zakresu zastosowania, ponieważ nie stanowi on procedury udzielenie zamówienia. Nagrodami w konkursie są: nagroda pieniężna lub rzeczowa albo zaproszenie autora lub autorów wybranych prac konkursowych do negocjacji odpowiednio w trybie zamówienia z wolnej ręki lub negocjacji bez ogłoszenia, w celu wykonania usługi na podstawie wybranej pracy konkursowej, albo połączenie dwóch rodzajów nagród. Rozstrzygnięcie konkursu nie prowadzi zatem wprost do udzielenia zamówienia, a jego konsekwencją może być, jeśli organizator konkursu przewidzi takie rozwiązanie, wszczęcie procedury udzielenia zamówienia w trybie negocjacji z ogłoszeniem lub zamówienia z wolnej ręki.
Definicja konkursu nie uległa zmianie, zgodnie z art. 7 pkt 8 przez konkurs należy rozumieć przyrzeczenie publiczne, w którym zamawiający, przez publiczne ogłoszenie, przyrzeka nagrodę za wykonanie i przeniesienie prawa do pracy konkursowej wybranej przez sąd konkursowy. (…)
Poza tym w artykule:
- Stosowanie przepisów
- Zakres stosowania konkursu
- Obowiązkowa organizacja konkursu
- Regulamin konkursu
- Konkurs jedno i dwuetapowy
- Konkurs ograniczony
- Konkurs nieograniczony
- Podmiotowe środki dowodowe
- Ocena prac konkursowych
- Unieważnienie konkursu
- Podsumowanie
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.