Określenie wartości zamówienia na roboty budowlane w dynamicznej sytuacji rynkowej
mgr inż. Tomasz Pytkowski
Prezes Stowarzyszenia Kosztorysantów Budowlanych
WPROWADZENIE
„Obyś żył w ciekawych czasach” – brzmi znane przysłowie, a konkretnie przekleństwo chińskiego pochodzenia (choć historycy spierają się co do jego pochodzenia). Na pewno jednak trzeba przyznać, że ostatnie lata w obliczaniu wartości robót budowlanych charakteryzują się dużą zmiennością nie tylko cen czynników produkcji, ale również brakiem równowagi rynkowej popytu i podaży. Wszyscy pamiętamy rynek wykonawcy w 2019 roku, następnie skutki pandemii covid-19 oraz ostatnio skutki wojny w Ukrainie. „Ciekawe czasy” będą w naszym przypadku synonimem zmienności, niepewności i zaskoczeń. Jak zatem w dynamicznej sytuacji rynkowej określić wartość zamówienia z należytą starannością?
NALEŻYTA STARANNOŚĆ
Od dnia 1 stycznia 2021 roku obowiązuje nowa ustawa z dnia 11 września 2019 roku – Prawo zamówień publicznych. Zgodnie z treścią art. 28 podstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy bez podatku od towarów i usług, ustalone z należytą starannością. W komentarzu do Pzp autorzy wyjaśniają, co należy rozumieć pod pojęciem „należytej staranności”:
„Ustawodawca wymaga, aby wartość zamówienia ustalona została z należytą starannością. Pojęcie należytej staranności występuje w art. 355 § 1 Kc, w którym wskazano, że dłużnik zobowiązany jest do staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju, a należy- tą staranność dłużnika w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej określa się przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności. (…)
Poza tym w artykule:
- SPOSÓB USTALANIA WARTOŚCI ZAMÓWIENIA NA ROBOTY BUDOWLANE
- FUNKCJA KOSZTORYSU INWESTORSKIEGO W POSTĘPOWANIU O UDZIELENIE ZAMÓWIENIA
- WIEDZA I DOŚWIADCZENIE
- PODSUMOWANIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.