Potwierdzanie spełnianie warunków udziału w postępowaniu
Część pierwsza
Spełnianie warunków udziału w postępowaniu stanowi podstawową gwarancję wiarygodności wykonawców, uczestniczących w postępowaniu. Warunki te oraz mechanizm oceny ofert przy ich pomocy musi być szczegółowo opisany w Specyfikacji Warunków Zamówienia (SWZ) lub innym dokumencie, będącym zaproszeniem do składania ofert.
Warunki udziału w postępowaniu są niezbędne do dokonania czynności wyboru najkorzystniejszego wykonawcy spośród grupy wykonawców spełniających minimalne warunki udziału w postępowaniu, wyznaczone zarówno przez ustawodawcę jak i zamawiającego. Tak było w poprzedniej ustawie i tak jest w nowej.
Kryteria oceny spełniania warunków mają zasadnicze znaczenie dla prowadzonego postępowania i jego wyniku. Ich prawidłowe opisanie w treści Specyfikacji Warunków Zamówienia jest jedną z najważniejszych czynności zamawiającego w toku postępowania, bowiem wykonawcy nie spełniający warunków udziału podlegają wykluczeniu z postępowania.
Obligatoryjne i fakultatywne
podstawy wykluczenia
Warunki udziału z w postępowaniu należy podzielić na kilka grup. Pierwszą grupą są okoliczności, których zaistnienie w stosunku do wykonawców powoduje konieczność wykluczenia z postępowania.
Są to podstawy wykluczenia wskazane w art. 108 i 109 ustawy. Art. 108 wylicza okoliczności, w przypadku których żaden wykonawca nie spełniający tych wymogów nie może zostać dopuszczony do udziału w postępowaniu. Są to między innymi takie zdarzenia jak prawomocne skazanie za przestępstwa wskazane w art. 108 ustawy, orzeczony wobec wykonawcy zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne, zawarcie przez wykonawców porozumienia mającego na celu zakłócenie konkurencji, czy zaleganie z uiszczeniem podatków, opłat lub składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne. (…)
Poza tym w artykule:
- Procedura self-cleaningu
- Warunki dotyczące zdolności wykonawcy
- Proporcjonalność warunków
- Warunki udziału w postępowaniu a kryteria selekcji
- Zasady opisu warunków
- Nowe rozwiązania
- Konkluzja
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.