Problem ceny rażąco niskiej – stawka roboczogodziny
Jednym z istotnych elementów cenotwórczych, zwłaszcza w postępowaniach na usługi i roboty budowlane, jest wynagrodzenie osób wykonujących świadczenie umowne. Gdy zamawiający, działając zgodnie z przepisem art. 36 ust. 1 pkt. 12 Pzp żąda od wykonawców wykazania sposobu obliczenia ceny poprzez złożenie kosztorysu ofertowego, pojawia się kwestia wskazania stawki roboczogodziny.
Powyższy problem jawi się w sposób szczególnie wyraźny w procedurze składania wyjaśnień przez wykonawców w następstwie wezwań zamawiających podejmowanych w trybie art. 90 Pzp do wyjaśnienia ceny rażąco niskiej.
O ile ceny jednostkowe innych czynników produkcji, takich jak ceny jednostkowe nabycia materiałów czy ceny jednostkowe pracy sprzętu, wynikają przede wszystkim z warunków rynkowych i stosownych, niekiedy oryginalnych, indywidualnych rozwiązań wykonawców, o tyle kwestie związane z wynagrodzeniem pracowników znajdują swoje ograniczenia w obowiązujących przepisach prawa. Oczywiście, że i w zakresie cen jednostkowych pracy sprzętu jednym z elementów kształtujących ich wartości są koszty pracy – „koszty obsługi etatowej”, ale stanowią one tylko jeden z czynników wpływających na wartość cen jednostkowych w tym zakresie. (…)
Janusz Dolecki
Poza tym w artykule:
- Minimalna stawka roboczogodziny
- Sporządzenia kosztorysu ofertowego
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.