Profesjonalizacja obsługi postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz współdziałania stron przy jego realizacji
Część pierwsza.
Uwagi wstępne
Przedmiotem niniejszych rozważań jest analiza obecnego poziomu profesjonalizmu osób działających po stronie podmiotów zamawiających sektora publicznego – urzędników, w procesie udzielania zamówień publicznych. Niezbędna jest też próba zdefiniowania potrzeb i środków umożliwiających pełną profesjonalizację systemu zamówień publicznych na gruncie polskim, a także wskazuję obszary umożliwiające współdziałanie stron w procesie udzielania zamówienia publicznego oraz na etapie realizacji umowy w sprawie zamówienia publicznego.
W dniu 10 czerwca 2020 r. minęło 26 lat od uchwalenia ustawy o zamówieniach publicznych, która to wprowadziła regulacje prawne, zmierzające między innymi do stworzenia warunków racjonalnego wydatkowania środków publicznych (budżetowych) przez podmioty publiczne.
Stymulacja finansowa gospodarki z zastosowaniem procedur ustawowych przez lata doprowadziła nie tylko do jej dynamicznego rozwoju i podniesienia standardów życiowych obywateli naszego kraju, ale wprowadziła też istotną zmianę w mentalności uczestników tego procesu, przyzwyczajonych do stosowania obowiązujących poprzednio praktyk.
Obserwując na przestrzeni ostatnich lat, ewolucyjny proces dostosowywania się urzędników do rygorów procedur udzielania zamówień publicznych i sukcesywnego dochodzenia do profesjonalizmu w ich udzielaniu, wyróżnić można trzy etapy: do 2004 r., z okresu 2004 – 2016 r. oraz po 2016 r. (…)
Marcin Sowula
Poza tym w artykule:
- Pionierskie lata przyspieszonego rozwoju
- Okres dojrzewania z lat 2004 – 2016
- Troska o rozwój kompetencji oraz umiejętności urzędniczych
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.