Wątpliwości interpretacyjne dotyczące aukcji elektronicznej
Aukcja elektroniczna stanowi jeden ze sposobów dokonywania oceny ofert złożonych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Nie jest odrębnym trybem udzielania zamówień. Powszechnie przyjmuje się, iż jest to jedno z narzędzi elektronicznych wspierających zakupy, służące zwiększeniu konkurencji pomiędzy wykonawcami, a przy tym umożliwiające uzyskanie przez zamawiającego korzystniejszych warunków zamówienia w porównaniu do postępowań prowadzonych w sposób tradycyjny.
Według danych Urzędu Zamówień Publicznych na platformie aukcyjnej, udostępnianej bezpłatnie zamawiającym przez UZP, w ubiegłym roku przeprowadzono 111 aukcji, które zostały zorganizowane przez 18 zamawiających, zaś w roku 2020 – 112 aukcji. Według wyliczeń Urzędu, przeprowadzone aukcje pozwoliły zamawiającym na uzyskanie łącznej oszczędności w kwocie ponad 57,5 mln zł w stosunku do złożonych ofert wstępnych.
ASPEKTY PROCEDURALNE
Wybór oferty najkorzystniejszej, zgodnie z art. 227 ust. 1, może zostać poprzedzony aukcją elektroniczną w przypadku postępowań prowadzonych w trybie:
- przetargu nieograniczonego,
- przetargu ograniczonego lub
- negocjacji z ogłoszeniem
Poza tym w artykule:
- PROBLEMY PRAKTYCZNE – ORZECZNICTWO KRAJOWEJ IZBY ODWOŁAWCZEJ
- KONKLUZJE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.