Podwykonawstwo na gruncie nowego Prawa zamówień publicznych
Z dniem 1 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe Prawo zamówień publicznych, które poza przepisami dotyczącymi zasad udzielania zamówień, reguluje także problematykę umów podwykonawczych, zawieranych przez wykonawców wyłonionych w reżimie zamówień publicznych.
Wioleta Bajda
Anita Elżanowska
Anetta Zakrzewska
OGRANICZENIE PODWYKONAWSTWA
Zgodnie z art. 121 nowego Pzp zamawiający może zastrzec obowiązek osobistego wykonania przez wykonawcę kluczowych zadań dotyczących:
1) zamówień na roboty budowlane lub usługi lub
2) prac związanych z rozmieszczeniem i instalacją, w ramach zamówienia na dostawy.
Analogicznie, w art. 60 nowej ustawy wskazano, że zamawiający może zastrzec obowiązek osobistego wykonania przez poszczególnych wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia kluczowych zadań dotyczących:
1) zamówień na roboty budowlane lub usługi;
2) prac związanych z rozmieszczeniem i instalacją, w ramach zamówienia na dostawy.
W cytowanym wyżej art. 121 nowego Pzp, analogicznie jak w dotychczas obowiązującym stanie prawnym (art. 36a ust. 2 Pzp), ustawodawca wskazuje sytuacje, w których zamawiający jest uprawniony do żądania realizacji zamówienia bezpośrednio przez wykonawcę. Ograniczenie w angażowaniu podwykonawców może więc być wprowadzone wyłącznie przy kontraktowaniu robót budowlanych bądź usług, a w przypadku dostaw tylko w odniesieniu do prac polegających na rozmieszczeniu lub instalacji przedmiotu dostawy.
Na gruncie poprzedniej ustawy przyjmowano, że „osobiste świadczenie zamówienia powinno być rezerwowane jedynie dla skomplikowanych i specjalistycznych świadczeń. Proste dostawy nie wymagają natomiast wyjątkowych kompetencji, a ponadto zastrzeżenie osobistego wykonania dostawy mogłoby istotnie ograniczyć konkurencję”. Powyższe pozostaje aktualne w nowym Pzp. (…)
Poza tym w artykule:
- OCHRONA PODWYKONAWCÓW
- DODATKOWE REGULACJE W ZAKRESIE PODWYKONAWSTWA
- PODWYKONAWSTWO W ROBOTACH BUDOWLANYCH
- BEZPOŚREDNIA ZAPŁATA
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.