Polski rynek zamówień publicznych. Fakty, tendencje, zagrożenia
Wprowadzenie
Tak jak każdego roku, również i obecnie, opublikowanie rocznego Sprawozdania Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o funkcjonowaniu systemu zamówień publicznych daje asumpt do wielu komentarzy, opinii oraz uogólnień.
Ażeby w sposób efektywny odnieść się do tak obszernego, a zarazem monograficznego dokumentu należy przyjąć pewne założenie porządkujące. Pisanie streszczenia czy wyciągu ze Sprawozdania nie wydaje się uzasadnione, bowiem jest ono dostępne na stronie internetowej Urzędu w postaci in extenso.
Celem niniejszej publikacji jest, zgodnie z jej tytułem, przedstawienie głównych faktów, tendencji oraz zagrożeń, jakie ze Sprawozdania Prezesa UZP wynikają. Pogłębiona refleksja nad tym dokumentem wydaje się istotna co najmniej dwóch powodów, a mianowicie kluczowego znaczenia rynku zamówień publicznych dla gospodarki polskiej oraz faktu, że gospodarka nasza, podobnie jak gospodarki innych krajów, będzie zmuszona skonfrontować się z kryzysem wywołanym pandemią Covid-19.
Opublikowane w sierpniu 2020 roku Sprawozdanie Prezesa UZP pozwala ocenić, w jakiej kondycji polski rynek zamówień publicznych żegna się z okresem prosperity ostatnich lat, aby stawić czoła nadchodzącym cięższym, jak wydaje się, czasom. (…)
Andrzej Borowicz
Poza tym w artykule:
- Wielkość i struktura rynku zamówień publicznych w Polsce w 2019 roku
- Podstawowe cechy jakościowe polskiego rynku zamówień publicznych w 2019 roku
- Systemowe oddziaływanie zamawiających na płynność finansową wykonawców
- Zakończenie
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.