Rynkowe aspekty stosowania kryterium kosztów cyklu życia przedmiotu zamówienia
Słowo „rynek” pochodzi z języka niemieckiego, od słowa „rinc” lub „ring”, oznaczającego nie tylko plac w kształcie pierścienia albo koła, lecz również „plac walki”. W świecie konkurencyjnych rynków, na których ścierają się interesy producentów, a także konsumentów, można zaobserwować konfliktowe i ekspansywne zachowania, które dowodzą słuszności pochodzenia tego słowa.
Obecnie rynek jest postrzegany raczej jako mechanizmem koordynujący zachowania nabywców i sprzedawców, uczestniczących w procesie wymiany dóbr oraz usług, przy czym na ustalanie punktu równowagi podaży i popytu mają wpływ czynności podejmowane zarówno przez konsumentów jak i producentów.
Na specyficznym rynku zamówień publicznych kluczowymi aktorami są zamawiający i wykonawcy, przy czym instytucje zamawiające są głównymi konsumentami w Europie, gdyż wydają w skali roku co najmniej 1,8 biliona euro, co stanowi około 14% produktu krajowego brutto UE . Tak wielki gracz, o ogromnej, niekiedy dominującej sile nabywczej w takich branżach jak budownictwo, energetyka czy transport może, wykorzystując swoją pozycję, nabywać dobra materialne i usługi prorozwojowe, proinnowacyjne i proekologiczne, a zatem istotnie wpływać na kształtowanie zrównoważonej konsumpcji i produkcji.
Władysław Iwaniec
Poza tym w artykule:
- Otoczenie prawne
- Działania podjęte przez UE i UZP
- Ogólna charakterystyka kalkulatora LCC dla komputerów i monitorów
- Uwagi techniczne o kalkulatorze
- Zakończenie
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.