Wyjaśnienia i zmiany dokumentów zamówienia w nowym Prawie zamówień publicznych
Specyfikacja Warunków Zamówienia oraz Opis potrzeb i wymagań, zależnie od stosowanego trybu postępowania o udzielenie zamówienia, są najważniejszymi dokumentami, w których określane i opisywane są warunki zamówienia. Od momentu ich udostępnienia wiążą one wszystkich uczestników postępowania, a zatem zarówno zamawiającego, jak i wykonawców.
Tak, jak na gruncie poprzednio obowiązującego Prawa zamówień publicznych, także obecnie, ustawodawca dopuszcza możliwość zmiany poszczególnych zapisów Specyfikacja Warunków Zamówienia oraz Opis potrzeb i wymagań oraz usuwanie wątpliwości co do ich treści poprzez udzielanie stosownych wyjaśnień, z zastrzeżeniem, że musi to nastąpić najpóźniej do momentu upływu terminu składania ofert.
Sama istota wyjaśnień oraz zmian treści SWZ nie uległa zmianie w stosunku uprzednio obowiązującej ustawy, dlatego też ich omówienie nie będzie przedmiotem niniejszego artykułu. W tym zakresie odsyłam chociażby do niedawnej publikacji, zamieszczonej w grudniowym numerze DORADCY. Warte dodatkowego omówienia są natomiast nowości proceduralne, dotyczące wyjaśniania i zmian dokumentów zamówienia, które – choć z pozoru takie same – jednak na skutek wprowadzenia kilku nowych rygorów ustawowych, mogą początkowo sprawiać trudności i wymagać przełamania dotychczasowych przyzwyczajeń i praktyki.
Ponadto nowe Pzp szczegółowo uregulowało zasady wyjaśnień i zmian dokumentów zamówienia adekwatnie do specyfiki poszczególnych trybów udzielania zamówień, czego brakowało poprzedniej ustawie.
Wyjaśnienia SWZ
Materia ta regulowana jest obecnie w art. 135, będącym regulacją właściwą dla zamówień o wartości równej lub przekraczającej progi unijne udzielanych w trybie przetargu nieograniczonego oraz w art. 284, specyficznego dla trybu podstawowego zamówień krajowych. (…)
Poza tym w artykule:
- Zmiany SWZ
- Wyjaśnienia i zmiany SWZ dotyczące składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
- Wyjaśnienia i zmiany opisu potrzeb i wymagań (OPiW)
- SWZ udostępniana na dalszych etapach postępowań wieloetapowych
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.