Nowelizacja zamówień krajowych
Jeszcze nie zaczęło obowiązywać nowe Prawo zamówień publicznych, wprowadzone ustawą z dnia 11 września 2019 r., a już uczestnicy rynku zamówień publicznych mogą śledzić jego nowelizację, procedowaną obecnie na ścieżce rządowej.
Uwagi wstępne
Jak wyjaśniają autorzy projektu w uzasadnieniu, zmiany mają na celu wdrożenie do przepisów Pzp odpowiednich regulacji ustawy o umowie koncesji (procedowanej tym samym projektem), „aby uniknąć równoległego wejścia w życie dwóch różnych zmian w obrębie tego samego przepisu”. Wedle nich jest to również dobra okazja do wprowadzenia zmian tych przepisów, na które zwrócili uwagę praktycy podczas szkoleń, konferencji, warsztatów i własnych analiz.
Tym samym nowelizacja nowego Pzp ma z jednej strony charakter systemowy, bowiem wprowadza regulacje wynikające z transpozycji przepisów dyrektywy 2014/23/UE w sprawie udzielania koncesji, z drugiej – porządkujący i niwelujący nieścisłości, powodujące wątpliwości interpretacyjne, jakie mogłyby powstać w związku z ich stosowaniem, „tak, aby w jak najlepszym stopniu odzwierciedlić regulacje unijnych dyrektyw w sprawie zamówień publicznych”.(…)
Poza tym w artykule:
- Zmiany dotyczące zamówień krajowych
- Uwagi końcowe
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.