Rozporządzenie w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów i oświadczeń
Małgorzata Stachowiak
Dominika Jura
Podmiotowe środki dowodowe stanowią podstawę do weryfikacji braku przesłanek wykluczenia wykonawcy z postępowania oraz spełnienia warunków udziału w postępowaniu. Problematykę tę regulują przepisy ustawy oraz rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, opublikowane w Dzienniku Ustaw z 2020 r. pod pozycją 2415.
Uwagi wstępne
Nowe przepisy o zamówieniach publicznych wprowadziły istotne zmiany w zakresie możliwych do żądania przez zamawiającego dokumentów i oświadczeń, składanych przez wykonawców w toku postępowania.
W nowym Prawie zamówień publicznych rozróżniono dwa główne rodzaje dokumentów: podmiotowe środki dowodowe, którymi zgodnie z definicją zawartą w art. 7 pkt 17 są środki służące potwierdzeniu braku podstaw wykluczenia, spełniania warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji oraz przedmiotowe środki dowodowe, zgodnie z art. 7 pkt 20 służące potwierdzeniu zgodności oferowanych dostaw, usług lub robót budowlanych z wymaganiami określonymi przez zamawiającego.
Podmiotowe i przedmiotowe środki dowodowe to oświadczenia i dokumenty, a w przypadkach szczególnych również próbki, makiety, czy inne przedmioty.
Listę podmiotowych środków dowodowych precyzuje rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, które treścią przypomina poprzednio obowiązujące rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 26 lipca 2016 r. wydane w tym zakresie.
Zamawiający ma obowiązek podania w dokumentach zamówienia jakich środków dowodowych żąda. Granice żądania rządzą się kilkoma zasadami, których poznanie gwarantuje zgodność działań zamawiającego z prawem, a dokładając do tego świadomość celu, w jakim postępowanie jest prowadzone – również wybór oferty najkorzystniejszej przy zachowaniu ekonomiki samego postępowania. (…)
Poza tym w artykule:
- Oświadczenia i dokumenty niezbędne
- Znaczenie ma wartość i rodzaj zamówienia
- Wstępne potwierdzenie w JEDZ lub oświadczeniu
- Katalog dokumentów wskazany w rozporządzeniu
- Dokumenty na potwierdzenie warunków opisanych zgodnie z art. 112
- Żądanie przedmiotowych środki dowodowych
- Wykonawcy zagraniczni (§ 4 rozporządzenia)
- Formę złożenia dokumentów określają przepisy
- Podstawowe różnice pomiędzy rozporządzeniem z 2016 r. a rozporządzeniem z 2020 r.
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.