Nowe Prawo zamówień publicznych a system zamówień publicznych
Prawo zamówień publicznych – ustawa z września 2019 r., która weszła w życie od dnia 1 stycznia 2021 r. w sposób naturalny wpisuje się w system zamówień publicznych.
POJĘCIE SYSTEMU
Odwoływanie się do pojęcia „system zamówień publicznych” znajdujemy w wielu publikacjach, publicznych wystąpieniach, oficjalnych dokumentach. Podejmowane są też próby zdefiniowania tego pojęcia. Używa się też pojęcia „system prawa zamówień publicznych”. Większość osób, w tym uczestników rynku zamówień publicznych, operuje tymi pojęciami zamiennie, niejednokrotnie też nie zdając sobie do końca sprawy co mieści się w pojęciu „system zamówień publicznych” i „system prawa zamówień publicznych”.
Samo pojęcie „system” to pewien całościowy i uporządkowany zespół zadań powiązanych ze sobą określonymi stosunkami, w szczególności logicznym stosunkiem wynikania.
Jest to zatem zbiór pewnych elementów powiązanych ze sobą określonymi relacjami w taki sposób, że stanowią one pewną spójną całość. Biorąc pod uwagę powyższe system prawa zamówień publicznych to zbiór aktów prawnych regulujących zamówienia publiczne, czyli przede wszystkim Pzp, ale i innych aktów prawnych dotykających zamówień publicznych. System zamówień publicznych jest natomiast pojęciem szerszym obejmującym nie tylko akty prawne dotyczące zamówień, lecz również ludzi, podmioty i instytucje zajmujące się zamówieniami publicznymi, czy procesy zachodzące na rynku zamówień publicznych.
Aby mówić o systemie (prawa czy zamówień publicznych) trzeba mieć na uwadze pewną uporządkowaną całość. (…)
Poza tym w artykule:
- CELE NOWEJ USTAWY
- PODSUMOWANIE
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.