Wybrane obszary analizy polskiego rynku zamówień publicznych
Rynek zamówień publicznych w Polsce jest stosunkowo młody. Pewne regulacje prawne pojawiły się wprawdzie już w okresie międzywojennym i powojennym, jednak dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku podjęto działania zmierzające do przygotowania kompleksowej ustawy, określającej zasady wydatkowania środków publicznych.
Wprowadzenie
Wdrożona od stycznia 1995 roku ustawa o zamówieniach publicznych stała się podwaliną tworzenia w Polsce sytemu zamówień publicznych, a tym samym rynku zamówień publicznych. Była to pierwsza regulacja w prawie polskim, która w sposób całkowity zajęła się przedmiotem zamówień publicznych.
Dynamiczne zmiany społeczno-gospodarcze w kraju wpływające na funkcjonowanie rynku zamówień publicznych wymusiły liczne nowelizacje tej ustawy, co w połączeniu z koniecznością dostosowywania się do wymogów unijnych w okresie przedakcesyjnym, spowodowało stworzenie nowego aktu prawnego. Wdrożona w marcu 2004 ustawa Prawo zamówień publicznych była między innymi odpowiedzią na konieczność implementacji postanowień dyrektyw unijnych, w szczególności klasycznej 2004/18/EC i sektorowej 2004/27/EC. Nie był to jednak model docelowy. Prawo zamówień publicznych podlega nieustannej ewolucji i należy do najczęściej zmienianej ustawy odnoszącej się do działalności sektora publicznego.
dr Elżbieta Adamowicz
Poza tym w artykule:
- Wielkości polskiego rynku zamówień publicznych
- Struktura polskiego rynku zamówień publicznych według przedmiotu zamówienia
- Struktura polskiego rynku zamówień publicznych według trybów postępowań
- Konkurencyjność polskiego rynku zamówień publ
CZYTAJ DALEJ
Pełen tekst artykułu jest dostępny w Systemie Informacji Prawnej Legalis |
.